Kezd fotós praktikák/tapasztalatok 2.rész
Első fotózásom
Sziasztok, Lopez vagyok és egy újabb beszámolóval érkezem. Először is az előző rész óta megvettem a gépemet, ami egy Canon 80D. Ez egy belépő szintű fényképezőgép, 24,4 Mpixel-es, APS-C CMOS képérzékelővel. Amihez egy minél több rétegű objektívre volt szükségem, így esett a választásom a Sigma 18-300mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM objektívre, amivel képzésem alatt felmerülő feladatokat megoldhatom. Felszerelésem kiegészítéseként beszereztem egy UV szűrőt és egy LCD védőt is, amiket mindenkinek tudok javasolni, mert védelmet biztosít a front lencse és a kijelzők számára. De jöjjön a lényeg!
Január 29-én lehetőségem adódott egy izgalmasnak ígérkező fotózásra a Hungaroringen, ahol SUR-RON elektromos cross motorokat teszteltek, erről készíthettem képeket. Mivel nem sokkal előtte kaptam kézhez a gépem, nem volt sok lehetőségem gyakorolni, így nem tudtam felkészülni és sok tapasztalatom sem volt a gyorsan mozgó témák fotózásaban. Nagyon izgatottan vártam ezt a napot, mert tudtam, hogy ez egy remek lehetőség a fejlődésem számára.
Eljött a nagy nap, pár kollégával és motorokkal érkeztünk meg a Hungaroringre épp, hogy lepakoltuk a SUR-RON-okat már a cross pályán ki is próbálták a motorokat. A gép már a nyakamban volt így készíthettem is a képeket. Az első pár kép még a helyes expozíciós beállításokról megtalálásáról szólt. Manuális módot használtam, MF-szal és 200-as ISO értékkel készítettem a képeket. Itt már éreztem, hogy nem lesz olyan egyszerű, mint ahogy reméltem. Az első, ami nehézséget okozott a gyors mozgás lekövetése, erre viszonylag hamar rá állt a kezem. Ami számomra nagyobb lépcsőfok volt mozgó téma élesség tartományban és a képben tartása. Arra lettem figyelmes, hogy a témához való helyzetem nagyban befolyásolja, hogyan tudom lekövetni a 70-80km/h-val száguldó motorokat. Ha túl közelről akartam képet készíteni, akkor az mindig elmosódott, így próbáltam nagyobb távolságot tartani, ez megnövelte a hatékonyságomat. Amire az elejétől gondolhattam volna az a sorozat felvétel, ezzel a funkcióval még egy kicsit megkönnyítettem a dolgom.
Ezen a képen a mozgásból keletkezett elmosódás látható ez annak a hatása, hogy nem a megfelelő sebességgel követtem le a mozgó témát.
A jobb oldalon egy jó képet láthatunk, itt sikerült jó ütemben lekövetnem és az élesség és jól van beállítva.
Én ezekkel a képekkel szerettem volna a motorok gyors mozgását ábrázolni, amit a háttér és a témánál gyorsabban mozgó tárgyak(részek) elmosódásával lehetséges. Ez volt az első olyan alkalom, amikor teljesen manuálisan próbáltam meg gyors mozgást rögzíteni, úgy érzem, hogy a jelenlegi kezdő tudásszintemhez képest egész jó képek születtek.
A teszt az erdőben folytatódott, ott már a kevesebb fényhez mérten kellett állítanom az expozíciós értékeket, meg növeltem az ISO értéket és tágabbra nyitottam a rekeszt, így körülbelül ugyanolyan záridővel fotózhattam tovább.
A bal oldali képre nézve „láthatóvá” válik a mozgás, a kerekek, a háttér és a repülő föld/hó darabok elmosódása miközben a motor és a rajtő ülő éles maradt.
A jobb oldali képet csak azért mutatom meg, hogy lássátok a gyors helyváltoztatás megörökítésének nehézségeit. Mivel kicsivel közelebb helyezkedett miközben oldal irányú mozgásban volt, így a motor követése mellett az élesség tartományt is hajszálnyival kellett volna változtatnom, mint látható ez sajnos nem sikerült, de hát jó pap is holtig tanul…
Összességében egy nagyon nagy élmény volt számomra ez a fotózás, látni hogyan zajlik egy-egy ilyen alkalom. Sokat tanultam ezalatt a pár óra alatt, sok gyakorlásra van még szükségem, hogy éles helyzetekben nagyobb hatékonysággal tudjam használni a tanultakat. Ehhez még időre van szükségem amíg megszokom a gépem és tudatosan használni kezdem minden hasznos funkcióját. Nem sokára jelentkezem ismét, amikor az iskolai gyakorlati stúdió fotózásokat foglalom össze.
Cimkék:fotós tapasztalatok, első fotózás, adves fotós blog, fotós beszámoló