Kezdő fotós praktikák 1.rész
Sziasztok, Lopez vagyok, én fogok beszámolni nektek a tanfolyamon tanultakról. Jelenleg heti kétszer online felületen hallgatjuk az előadásokat és a lehetőségekhez mérten próbáljuk kihozni a legtöbbet. Ahhoz hogy figyelemfelkeltő képeket tudjunk készíteni, nem elég csak kattintgatni, szükség lesz tervezésre a körülményeknek megfelelően, ehhez pedig ismernünk kell egy fényképezőgép működését és a fény viselkedését is meg kell értenünk.
A fény
3féle képen tudjuk értelmezni:
- Elektromágneses hullámok spektruma, melyet a szemünkkel fényként értelmezünk.
- Fényrészecskék, fotonok
- A fény erőterek átalakulása – elektromos és mágneses terek folyamatos és nagyon gyors egymásra hatása, melynek következtében a fény pulzál. Ez alapján nevezhetjük transzverzális hullámnak.
Mivel a fény egyszerre tud hullám és részecske is lenni, így kettős tulajdonságúnak nevezzük, első sorban ezt használjuk ki fényképezés során.
Amivel még foglalkoznunk kell az a színhőmérséklet, ami egy fényforrás színárnyalatát határozza meg, mértékegysége a Kelvin(K). Azért fontos, számunkra mert befolyásolhatja egy fotózás során használt beállításokat. Például a vörös színű fény elmosódottabb képet eredményez, míg kék színű fénynél élesebb képet kapunk ennek megfelelően változtathatunk a beállításainkon. A tárgyak színét az határozza meg, hogy az adott tárgy milyen mértékben nyeli el a fehér fényeket. Így ha egy tárgyat nem fehér fénnyel világítunk meg, nem a valós színét fogjuk látni. A fehéregyensúly emiatt egy fontos funkció, olyan színűre színezi át a képet, mintha fehér fénnyel világítottuk volna meg a tárgyat abban az esetben, ha ez nem így volt.
A DSLR vázak működése
Kezdjük az elnevezésével. DSLR a Digital Single-Lens Reflex angol kifejezésből származik. A kifejezés, egy objektíves digitális tükörreflexes vázra utal. Ennek működését egy kép segítségével tudom szemléltetni. A fényforrásból származó fény az objektívben található optikai lencséken áthaladva, párhuzamos fénysugarakat közvetít érzékelő felé közvetít. Innen két állása van egy gépnek, a kettő közötti különbség a főtükör állása. Exponálás előtt a főtükör a pentaprizma vagy pentatükör felé közvetíti a fényt, amíg oda ér áthalad egy mattüvegen és egy fókusz lencsén is. A penta alak miatt az oldalfordított kép megfordul így a keresőben már oldalhelyes képet kapunk. Az exponálás ideje alatt viszont a tükör felcsapódik - ez adja azt a jellegzetes hangját a DSLR vázaknak – így a fény szabad utat kap az érzékelő felé, egyedül a zárszerkezet állja útját ami a záridőnek megfelelően korlátozza a fényt. Eközben a kereső elsötétül, az éppen készülő kép nem látható.
Érdekesség, hogy az autófókusszal rendelkező vázakban a főtükör részben fényáteresztő így, a beérkező fény egy részét a mögötte található segédtükör az AF modul felé irányítja. Ahol egy kisebb érzékelő beállítja az élességet.
Az alkotóelemek 1-től 12-ig: 1: fényforrás, 2: objektív, 3: rekesz, 4: főtükör(main mirror), 5: segédtükör(sub-mirror), 6: képérzékelő, 7: zár szerkezet, 8: AF modul, 9: mattüveg, 10: fókuszáló lencse 11: pentaprizma vagy pentatükör, 12: „nézőke” vagyis kereső